Resultat BVP - Boule von Platen - Boule - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Resultat BVP


2015 DM
 
Öppen Singel Pool (D)    Antal lag 12
3 Magnus Bergström 12714 BVP
 
V55 Singel Skytte (D)    Antal lag 9
3 Dennis Videll 20317 BVP
 
V55 Trippel Pool (D)    Antal lag 9
3 Marie Videll 21592 BVP
3 Dennis Videll 20317 BVP
3 Göran Sandell 12732 BVP
 
 Öppen Trippel Pool (D)    Antal lag 6
3 Annicka Bergström 23788 BVP
3 Magnus Bergström 12714 BVP
3 Bengt Pihl 30070 BVP
3 Kent Larsson 12725 BVP
3 Arne Vettergren 23805 BVP
3 Kim Rodtoft 32135 BVP
 
V55 Dubbel Pool (D)    Antal lag 10
2 Hans Hellqvist 14587 BVP
2 Kent Tungström 12735 BVP
 
V55 Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 15
3 Marie Videll 21592 BVP
3 Dennis Videll 20317 BVP
 
 
MotalaMixen öppen
1:a
Sten Alstander TPC
Ulrika Alstander TPC
2:a
Patric Larsson BKS
Marie Nord BKS
3:a
Ann Gustafsson LEJ
Kent Larsson BVP
3:a
Ulf Bolve LEJ
Eva Bolve LEJ

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KM 2014

Singel
1. Jonny Olsson
2. Hans Hellqvist
3.   Göran Sandell
3.   Christer Carlsson
 
 Trippel
1. Anita Sidhagen
    Christer Carlsson
    Nils Knutsson
 
2. Bo Lönn
    Lars Sandberg
    Mikael Jojansson
 
3. Inger Lönn
    Krister Strömquist
    Magnus Bergström
 
3. Christer Lindqvist
    Jonny Olsson
    Åke Westrin
 
Dubbel
1. Jonny Olsson
    Josef Sjöberg
 
2. Sonja Knutsson
    Nils Knutsson
 
3. Anders Örnstedt
    Krister Strömquist
 
3. Bengt Pihl
    Åke Westrin
 
MXD-dubbel
1. Anita Sidhagen
    Göran Sandell
 
2. Nils Knutsson
    Sonja Knutsson
 
3. Birgitta Wik
    Lars Sandberg

 

 

KM 2013 avgjort!

2013-10-14 19:30
Singel Kent Larsson
Trippel Åke Kullberg, Hans Hellqvist, Kent Tungström
Dubbel Göran Sandell, Christer Carlsson
MXD-dubbel
Marie Videll, Dennis Videll

Utomhuscupen 2014

 
Olicens:
1:a Full Pott
2:a Amazonerna
3:a Bind-In
3:a CTV
 
Licens:
1:a Contras
2:a Team Brell
3:a Motala Hissar
3:a Österborgs

 

Seriespelet ute 2013


Seriespel/Veteranallsvenskan/SBF/Veteranelitserien
Tabell
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 FAGERSJÖ PS (FPS) 11 9 1 1 147 20 19
2 BOULE KLUBBEN KÄRNAN (KÄR) 11 8 3 0 144 20 19
3 SÄLLSKAPET QUATRE BOULES (QUA) 11 4 4 3 51 6 12
4 VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP (VÄX-SAN) 11 2 7 2 27 0 11
5 SKATÅS BOULE KLUBB (SKT) 11 3 4 4 -20 -2 10
6 SUNDSVALLS BOULEKLUBB (SUN) 11 3 4 4 -14 -4 10
7 BOULESJEVIKERNA (BSJ) 11 4 1 6 15 -4 9
8 SLOTTSSKOGENS PETANQUE CLUB (SLO) 11 2 5 4 -78 -4 9
9 BOULE VON PLATEN (BVP) 11 3 3 5 -91 -6 9
10 IF BODENS PETANQUE ARCTIQUE BOULE (BOD) 11 1 6 4 -50 -8 8
11 L H FJÄDERN BOULE CLUB (FJÄ) 11 0 8 3 -79 -8 8
12 SÄLL.MARIESTADSBOULEARNA (SMB) 11 2 4 5 -52 -10 8
Antal lag som flyttas upp till nästa division:
Antal lag som flyttas ner: 4
 
Seriespel/Veteranallsvenskan/ÖSBF/Division 3
Tabell 
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP (VÄX 2) 10 4 5 1 74 8 13
2 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM 2) 10 4 5 1 26 8 13
3 HVETLANDA BOULE CLUB (HVE) 10 3 7 0 42 8 13
4 BOULE VON PLATEN (BVP 2) 10 1 6 3 -38 -4 8
5 SOLBERGA BOULEKLUBB (SOL) 10 1 5 4 -25 -8 7
6 TRANÅS BOULEKLUBB (TRA) 10 2 2 6 -79 -12 6
Antal lag som flyttas upp till nästa division: 2
Antal lag som flyttas ner: 2
 
Seriespel/Veteranallsvenskan/ÖSBF/Division 4
Tabell
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 CLUB ISTANBOULE (IST) 9 5 3 1 75 10 13
2 OSKARSHAMN BOULE CLUB (OSK) 9 5 2 2 63 6 12
3 Götaströms Bouleklubb (GÖT) 9 4 3 2 56 8 11
4 CLUB ISTANBOULE (IST 2) 9 4 3 2 45 6 11
5 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ 2) 9 2 6 1 29 2 10
6 HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP (HÖG 2) 9 2 4 3 -38 -2 8
7 VIRSERUM BOULE CLUB (VIR 2) 9 1 5 3 -9 -4 7
8 VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP (VÄX 3) 9 2 3 4 -55 -6 7
9 BOULE VON PLATEN (BVP 3) 9 2 3 4 -61 -8 7
10 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM 3) 9 1 2 6 -105 -12 4
Antal lag som flyttas upp till nästa division: 2
 
Seriespel/Allsvenskan/SBF/Division 1 Norra
Tabell
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB (SÖR) 10 6 4 0 114 12 16
2 CLUB DE BOULE GRÄNNA (CDB) 10 4 5 1 64 10 13
3 LEJONKULAN PETANQUE CLUB (LEJ) 10 4 4 2 49 10 12
4 SVÄRDSJÖ IDROTTSFÖRENING (SVÄ) 10 4 4 2 29 6 12
5 018 PETANQUE SÄLLSKAP (018) 10 3 1 6 -12 -6 7
6 BOULE VON PLATEN (BVP) 10 0 0 10 -244 -32 0
Antal lag som flyttas upp till nästa division: 2
Antal lag som flyttas ner: 2
 ___________________________________________________
 

GRATTIS

Dennis & Marie Videll

Svenska Mästare i V55 dubbel 2013
dennisomarie
 
även ett stort GRATTIS till
Emma & Rebecca Bergström
till brons i SM Dam dubbel
och tillsammans med Camilla Csapó Olsson
även brons i SM Dam trippel
 
 
övriga SM reultat BVP
V55 mixed trippel  1/16: Göran Sandell, Dennis Videll, Marie Videll
V55 mixed dubbel 1/4:  Dennis Videll, Marie Videll
V55 singel 1/32: Göran Sandell, 1/32: Hans Hellqvist
V65 singel 1/32: Anita Sidhagen
V55 trippel 1/32: Göran Sandell, Dennis Videll, Marie Videll
Dam dubbel 1/16: Annicka Bergström, Anita Sidhagen
V55 dubbel GULD!  Dennis Videll, Marie Videll
Solbergalägget 2013
1:a Kenta Tungström, Göran Sandell
2:a Marie och Dennis Videll
6:a Helena och Åke Westrin
 
 
Ågren Cup 22 juni 2013
1:a Åke Kullberg
2:a Bo Lönn
3:a Rolf Pettersson
 
Påskspelet 2013 är avgjort!
 
Segrare: Micke Johansson 
Tvåa: Åke Kullberg
Trea: Göran Sandell 
 
Resultat EGONS MINNE 121117 BVP
Öppen Trippel
 
 
 
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Patric Larsson 15378 BKS
1 Jonas Strende 16577 BKS
1 Roger Söder 14246 BKS
2 Oscar Andersson 16643 BON
2 Robin Johansson 14216 BON
2 Mattias Thorell 17332 BON
3 Thomas Callderyd 11355 GBK
3 Davy Johansson 11154 HÄL
3 Andreas Petersson 23481 HÄL
3 Sten Alstander 15582 CDB
3 Stephane Zaklada 28058 CDB
3 Patrik Thelaus 13069 OPP
 
 2012-11-18 Egons Minne (BVP)
V55 Trippel Grupp (L)    Antal lag 24
Tävlingsledare: Kent Larsson Huvuddomare: Jan-Åke Gustafsson
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Ulf Bolve 24331 RPC
1 Göran Gustavsson 10052 RPC
1 Kenneth Johansson 11268 LEJ
2 Anita Sidhagen 21877 BVP
2 Helena Westrin 18841 BVP
2 Dennis Widell 20317 BVP
3 Bo Eriksson 24993 LEJ
3 Håkan Johnsson 21056 LEJ
3 Per Lindroth 21334 LEJ
3 Christer Karlsson 12715 BVP
3 Christer Lindqvist 24053 BVP
3 Göran Sandell 12732 BVP
 
 
 
 
 
Klubbmästerskapet 2012 är avgjort!
IMG_0193
Singelfinal mellan Göran och Dennis
Vinnare: Göran
  
Mixfinalen mellan Stefan & Eva och Dennis & Marie-Louise
Vinnande lag: Stefan & Eva
 
Tripppelfinalen mellan Lasse S, Helena W & Bosse G och Dennis, Kenta T & Anita G
Vinnande lag:Lasse S, Helena W & Bosse G
 
Dubbelfinalen mellan Magnus & Stefan och Nisse & Sonja
Vinnande lag: Magnus & Stefan
 
GRATTIS!

____________________________________ 

Grattis Göran Marie Och Dennis

Till SM-Guldet 2012

 

Och grattis Dennis till 3:dje Platsen

I Skytte

teQ-hQPBMk0Ai53_cIvn[1]

 
Resultat KM 2010
 
1:a singel Hasse Hellqvist  
     
      1:a Singel Dam Sonia Knutsson
                            
                            1:a Dubbel Göran Sandell x Ckrister Karlsson
                   
                   1:a Mix Göran Sandell x Anita Sidhagen
                                       
                        1:a Trippel Dennis Widell X Lars Nordlund x Thomas Paulsson
 
 
D  Både V55 och V65 Lagen gick vidare till finalspel i Svenska cupen 
                   Finalen spela den 13 och 14 november i Borås
Seriespe
 
 
/Juniorallsvenskan/SBF/Elitserien

Tabell
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING (ÖDE) 10 9 0 1 46 8 18
2 LINDOME BOULE KLUBB (LID) 10 7 0 3 40 4 14
3 BOULE VON PLATEN (BVP) 10 6 0 4 22 2 12
4 COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ (CPC) 10 4 0 6 -8 -2 8
5 SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB (SÖR) 10 4 0 6 -10 -2 8
6 NOBEL PETANQUE (NOB) 0 0 0 0 0 0 0
7 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ) 10 0 0 10 -90 -10 0
 
 
Div 2 öppen ett sammandrag kvar   
 
              Tabell
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BOO SPORT KLUBB (BOO) 12 10 2 0 211 28 22
2 BOULE VON PLATEN (BVP) 12 8 1 3 123 16 17
3 ROXEN PETANQUE CLUB (RPC) 12 7 1 4 27 6 15
4 BLACK BOULE SÄLLSKAPET (BBS) 12 6 3 3 22 4 15
5 BK PARDÅNG NORRKÖPING (PAR) 12 5 4 3 31 4 14
6 KULKLUBBEN BOULEABAISSE (KKB) 12 3 3 6 -61 -10 9
7 CLUB DE PÉTANQUE NYNÄSHAMN (CPN) 12 3 2 7 -35 -8 8
8 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM) 12 2 4 6 -102 -12 8
9 BILL OCH BOULE (BOB) 12 1 5 6 -83 -8 7
10 HVETLANDA BOULE CLUB (HVE) 12 1 3 8 -133 -20 5
 
 
 
                      Tabell
 
              Div 3 Öppen ett sammandrag kvar
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ ) 12 11 1 0 306 34 23
2 CLUB DE BOULE GRÄNNA (CDB) 12 6 4 2 63 8 16
3 BOULE VON PLATEN (BVP) 12 5 4 3 43 6 14
4 WESTERVIKS BOULESÄLLSKAP (WES) 12 6 2 4 -24 4 14
5 TRANÅS BOULEKLUBB (TRA) 12 4 5 3 -7 2 13
6 CALMAR PETANQUE KLUBB (CAL) 12 4 4 4 -26 4 12
7 SOLBERGA BOULEKLUBB (SOL) 12 4 4 4 -3 0 12
8 ONLY ONES PETANQUESÄLLSKAP (ONE) 12 3 4 5 55 2 10
9 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ 2) 12 1 3 8 -163 -24 5
10 ROXEN PETANQUE CLUB (RPC) 12 0 1 11 -244 -36 1
 
Antal lag som flyttas upp till nästa division:
 
Div 2 veteran färdigspelad BVP2 flyttas till div 1 veteteran
 
 
 
 
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BOULE VON PLATEN (BVP 2) 11 6 5 0 176 20 17
2 VIRSERUM BOULE CLUB (VIR) 11 5 4 2 51 8 14
3 VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP (VÄX) 11 5 4 2 50 8 14
4 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ 2) 11 6 2 3 21 6 14
5 HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP (HÖG) 11 4 6 1 8 6 14
6 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM) 11 5 3 3 42 6 13
7 LEJONKULAN PETANQUE CLUB (LEJ) 11 2 7 2 53 0 11
8 CLUB ISTANBOULE (IST) 11 3 3 5 -9 -2 9
9 TRANÅS BOULEKLUBB (TRA 2) 11 4 1 6 -100 -12 9
10 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM 2) 11 1 6 4 -60 -6 8
11 ROXEN PETANQUE CLUB (RPC 2) 11 1 3 7 -124 -18 5
12 HVETLANDA BOULE CLUB (HVE) 11 1 2 8 -108 -16 4
 
Antal lag som flyttas upp till nästa division:  
 
 
              Tabell div 3 veteran färdigspelad BVP flyttas upp till div 2 Veteran
 
 
 
PlatsLagMVOFKlotdiffKvotPoäng
1 BOULE VON PLATEN (BVP 3) 9 5 2 2 89 8 12
2 ALMEDALENS BOULEKLUBB (ALM 3) 9 3 5 1 45 6 11
3 HÖGLANDETS BOULE SÄLLSKAP (HÖG 2) 9 3 5 1 31 6 11
4 VIRSERUM BOULE CLUB (VIR 2) 9 3 5 1 7 4 11
5 CLUB ISTANBOULE (IST 2) 9 4 2 3 43 10 10
6 TRANÅS BOULEKLUBB (TRA 3) 9 3 3 3 8 -2 9
7 BOULE CLUB ÖLAND (BCÖ 3) 9 3 3 3 -22 -4 9
8 CLUB DE BOULE GRÄNNA (CDB 2) 9 2 3 4 -35 -6 7
9 SSK. BON PETITE BOULE HULLARYD (BOP) 9 2 2 5 -65 -8 6
10 VÄXJÖ BOULESÄLLSKAP (VÄX 2) 9 1 2 6 -101 -14 4
 
 
 
              2010-07-29Boule-SM 2010 (FÖR)
Junior Trippel Pool (S)
   Antal lag 4
Tävlingsledare: Pontus ThuressonHuvuddomare: Jarmo Repka
 
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Rebecka Bergström 24856 BVP
1 Emil Boman 26007 RVK
1 Oliver Qvarnström 24819 SÖR
2 Emma Bergström 24855 BVP
2 Simon Åkesson 26008 RVK
2 Loo Stening 22616 CPC
3 Jack Jansson Carlsson 24958 ÖDE
3 Lars Nilmark 25035 ÖDE
3 Gustav Oskarsson 22921 ÖDE
3 Nanna Boström 19018 LID
3 Caroline Carlen 24411 LID
3 Daniel Eriksson 23699 LID
 
 
 
              2010-07-30Boule-SM 2010 (FÖR)
Junior Dubbel Pool (S)
   Antal lag 10
Tävlingsledare: Robert BoströmHuvuddomare: Jarmo Repka
 
PlaceringFörnamnEfternamnLicensnrKlubb
1 Thor Andreas Hjelm 25390 CPC
1 Loo Stening 22616 CPC
2 Emma Bergström 24855 BVP
2 Rebecka Bergström 24856 BVP
3 Oliver Qvarnström 24819 SÖR
3 Amanda Sandström 24816 SÖR
3 Lars Nilmark 25035 ÖDE
3 Gustav Oskarsson 22921 ÖDE
5 Tea Falk 22375 NOB
5 Fenja Oredsson 24272 NOB
5 Jack Jansson Carlsson 24958 ÖDE
5 Tobias Svensson 20653 KÄV
 
 
  1.  
 
 Dm Gränna 5-6/6         
 
 Dam dubbel
1:a Emma och Rebecka Bergström
2:a Anita Sidhagen och Birgitta Wik
 
Mix V 55
1:a Christer Lindqvist och Birgitta wik
3:a Göran Sandell och Anita Sidhagen
 
Mix V 65
1:a Sonia Och Nils Knutsson  
 
              Dm Hullarud den 1-2/5
                   
                        Singel                               
 
             V55 1:a Hans Hellqvist
             V65 1:a Nils Knutsson
             
                          Skytte
             Dam 2:a     Rebecka Bergsrtöm
             Junior 1:a Rebecka Bergström
 
 
                        Trippel
 
 
             Dam 3: Annika Emma o Rebecka Bergström
             V55   3:a Christer Lindqvist Hans Hellqvist Kent Tungström
  
  
 Resulta Km singel Dam 13/12
1:a  Chatarina Johansson
2:a  Anita Sidhagen
 
  
  
Resultat Km Mix 6/12
1:a Anita Sidhagen x Göran Sandell
2:a Birgitta Wik x Kenta Tungström
  
Resultat Km 17-18/10
Dubbel
1:a Mats Svensson x Arne Vettergren
2:a Sonia x Nils Knutsson
Trippel
1:a Lars Nordlund x Magnus Bergström x Kenta Tungström
2:a Ann Gustafsson x Rebecka Bergström x Sonia Knutsson
Singel
1:a Dennis Widell
2:a Arne Vettergren
           
Behöver också kort/foton  för att kunna lägga upp på bilder  
  
Lite om Bvp:s framgångar  i Dm SM och Seriespel  Nm 
 
Dm
 
skytte junior 1:a Rebecka Bergström
Dam skytte         2:a Rebecka Bergström
Öppen Singel     3:a Magnus Bergström
V55     Singel     3:a Hans Hellqvist
V65     Singel     1:a Sonia Knutsson
Dam dubbel       3:a Emma och Rebecka Bergström
V 55 Dubbel      1:a Hans Hellgvist och Kent Tungström
V 55 Dubbel      4:a Anita Sidhagen och Christer Lindqvist
V 65 Dubbel      4:a Lars Sandberg och Åke Kullberg 
Trippel Dam      1:a Annika Emma och Rebecka Bergström
Trippel V 55      4:a  Christer Lindqvist Hans Hellqvist Kent Tungström
V 55 Mix            4:a Chatarina Johansson och Kent Tungström   
 
Sm
 
Skytte junior      3:a Rebecka Bergström
Trippel Junior    2:a Emma och Rebecka Bergström och Anton Karlsson 
V 55 Mix            3:a Anita Sidhagen och Göran Sandell
 
Nm V 55
 
3:a Christer Lindqvist Hans Hellqvist och Kenta Tungström
 
Seriespel Öppna
 
Så gick Bvp 1 upp till division 2
 
 
 
Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:44

 


 

Svensk Boule

Postadress:
Boule von Platen - Boule
Bengt Ydnäs, Mossgatan 24
59132 Motala

Kontakt:
Tel: 070-873 27 26
E-post: This is a mailto link

Se all info